Ta strona wykorzystuje techniczne pliki cookie (niezbędne) i analityczne.
Przechodząc dalej akceptujesz wykorzystywanie plików cookie.

Jarmark św. Dominika | Koncerty organowe

jan

Z okazji Jarmarku św. Dominika Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, we współpracy z naszym Instytutem, zaprasza publiczność na dwa koncerty organowe w wykonaniu wybitnych włoskich muzyków. W niedzielę 26 lipca o godz. 20:00 wystąpi organistka Giulia Biagetti wraz z japońskim fagocistą Atsumim Fukudą, natomiast w poniedziałek 27 lipca o godz. 20:00 zaprezentuje się duet w składzie: organista Giulio Gelsomino i flecistka Chiara Imbasciati.

Zgodnie z wieloletnią tradycją koncerty odbędą się w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku — zabytkowej świątyni, która w grudniu 2025 roku, po latach prac renowacyjnych, została ponownie w pełni udostępniona wiernym i turystom.

 

Giulia Biagetti urodziła się w Stambule w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jej matka, Sylwia von Sauer, była wnuczką Emila von Sauera — wybitnego pianisty pierwszej połowy XX wieku, ucznia Rubinsteina w Moskwie i Liszta w Weimarze. Giulia ukończyła klasę fortepianu i organów w Konserwatorium w Lukce, a następnie uzyskała dyplom z kompozycji w Konserwatorium im. G. Frescobaldiego w Ferrarze. Od 1996 roku pełni funkcję organistki Katedry św. Marcina w Lukce oraz organistki chóru katedralnego Cappella S. Cecilia. Koncertuje jako solistka we Włoszech i w wielu krajach europejskich. Nagrała liczne albumy solowe. Wykłada w Konserwatorium Muzycznym w Lukce oraz publikuje artykuły poświęcone budowie organów. Od 1996 roku jest dyrektorką artystyczną Festival Camaiore, kieruje cyklem Vespri d’Organo w katedrze w Lukce, pełni funkcję konsultantki artystycznej Sagra Musicale Lucchese i Cantiere della Musica oraz przewodniczy Stowarzyszeniu Marco Santucci w Camaiore.

Giulio Gelsomino, urodzony w Sassari w 1990 roku, studiował grę na skrzypcach i fortepianie w konserwatorium w rodzinnym mieście, a następnie ukończył studia z zakresu nauk politycznych. W tym okresie rozpoczął naukę gry na organach pod kierunkiem prof. Adriano Falcioniego i po trzech latach uzyskał dyplom pierwszego stopnia z wyróżnieniem. W 2020 roku ukończył drugi stopień studiów organowych w klasie Luci Antoniotti w Konserwatorium w Como, ponownie zdobywając dyplom z wyróżnieniem. Artysta uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Gerharda Gnanna, Ludgera Lohmanna, Bena van Oostena i Daniela Zaretskiego. W 2018 roku wziął udział w projekcie „Max Reger, complete organ fantasies”, podczas którego jako jeden z nielicznych młodych organistów wykonał dwie fantazje organowe Regera. Giulio Gelsomino prowadzi również działalność naukową — jest autorem licznych esejów i artykułów poświęconych muzyce. Obecnie pełni funkcję głównego organisty Sanktuarium Najświętszego Serca w Como.

Chiara Imbasciati, urodzona w Varese w 1997 roku, rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku 12 lat. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie pod kierunkiem profesorów Luki Truffellego i Gianluigiego Durando w Konserwatorium w Como. Od 2012 roku występuje z Europejską Młodzieżową Orkiestrą Filharmoniczną jako pierwsza flecistka i solistka. W 2019 roku zdobyła drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie fletowym Platina Grand Prize. Koncertowała jako solistka zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

  • Organizowane przez: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
  • We współpracy z: Włoski Instytut Kultury w Warszawie